Zaburzenia lękowe, radzenie sobie z lękiem

Lęk jest normalnym odczuciem. W sytuacjach niepewnych, niebezpiecznych i nieznanych, pełni funkcję alarmową – zwiększa zdolność koncentracji, przygotowuje do szybkiej reakcji.
Gdy jednak odczuwane pobudzenie przekracza pewien optymalny poziom, gdy stany lękowe stają się nadmiernie silne, pojawiają zbyt często lub trwają zbyt długo, lęk zaczyna działać na naszą niekorzyść, znacznie ograniczając i powodując cierpienie.

By poradzić sobie z nieprzyjemnym napięciem, człowiek doświadczający silnego lęku zaczyna unikać sytuacji dla niego nieprzyjemnych, co pozbawia go możliwości czerpania radości z doświadczeń, relacji, osiągnięć. Konsekwencją takiej rezygnacji z aktywnego życia, może być apatia, samotność, stany depresyjne.

zaburzenia lękowe, stany lękowe, silny lęk, lęk

zaburzenia lękowe, stany lękowe, silny lęk, lęk

Zaburzenia lękowe mogą dotyczyć ogólnego niepokoju, zamartwiania się, nagłych i nieoczekiwanych ataków paniki, obawy przed nagłą śmiercią, utratą panowania nad sobą, niezdolnością do odprężenia się.
Nieproporcjonalnie silny lęk może pojawić się również w sytuacjach, społecznych przed wystąpieniami publicznymi, w towarzystwie większej grupy osób lub dotyczyć konkretnych aktywności, zjawisk i rzeczy. Niezależnie od tego czego dotyczą nasilone reakcje lękowe, powodują znaczny dyskomfort, który prowadzi do wycofywania się z coraz szerszych obszarów życia.

Odkrycie – często nieświadomej – przyczyny lęku, zrozumienie jego funkcji, pozwala podejmować wyzwania z mniejszym napięciem, cieszyć się możliwościami, doświadczać życia w sposób satysfakcjonujący.
Lęk nie musi obezwładniać, hamować i pozbawiać. Może natomiast stać się ważną informacją dotyczącą istoty problemu, który trzeba zrozumieć, by odzyskać spokój.

O MNIE

Jestem psychologiem i psychoterapeutą.

Studia psychologiczne ukończyłam na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalność „Psychologia kliniczna człowieka dorosłego”).

Pracuję w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej, udzielając pomocy psychologicznej w sytuacji przemocy, problemów rodzinnych oraz kryzysów w związkach. Towarzyszę też Klientom w zmaganiu się z utratami i procesami żałoby. Pomagam w radzeniu sobie z adaptacją do nowych warunków życia po tragicznych zdarzeniach losowych i objawami pojawiającymi się na skutek traumatycznych doświadczeń.

GABINET
WIZYTY
wtorek 15.00 - 22.00
(ostatnia wizyta o 21.00)
ADRES
K.Libelta 24 lok.5, Poznań

Umów się
ZADZWOŃ